Mayıs 19, 2024

Magazin LIfe

Top 10 Islama donus yapmis olan unlulerin listesi

Top 10 / İslam’a dönüş yapmış olan ünlülerin listesi

Top 10 / İslam’a dönüş yapmış olan ünlülerin listesi

İslam, dünyada en hızlı büyüyen dinlerden biridir ve bu durum ABD’de de geçerlidir. 11 Eylül terör saldırılarından bu yana İslam, 1.200’den fazla cami inşa edilerek büyük bir büyüme yaşamıştır. 1990-2000 yılları arasında, Hristiyanlığa kıyasla yaklaşık 12,5 milyon kişi İslam’a dönüşmüştür. Aslında, 9/11’den sonra ABD’deki Müslüman sayısı ikiye katlanmıştır.

Sıradan insanların İslam’a yönelmesiyle birlikte ünlü ünlüler de ortaya çıkmış ve Allah’a olan inançlarını açıklamışlardır.

Top 10 / İslam'a dönüş yapmış olan ünlülerin listesi
Photo Kaynak: Diyar21 News Top 10 / İslam’a dönüş yapmış olan ünlülerin listesi

İşte muhtemelen Müslüman olduklarını bilmediğiniz ünlülerin bir listesi.

 

 

10- Janet Jackson

Eski pop yıldızı, Arap nişanlısıyla evlenmek için İslam’a döndüğünde manşetlere çıktı. Jackson, İslam’ın müziğe, dansa veya kadın bedeninin sergilenmesine pek hoş bakmaması nedeniyle bu talepkar inançlar yüzünden müzik endüstrisinden ayrıldığı söyleniyor.

Michael Jackson’ın küçük kız kardeşi Janet Jackson, çağdaş tarihin en çok satan sanatçılarından biridir. İslam’a geçti.

2012 yılında 40 yaşındaki Wissam Al Mana ile evlenen 49 yaşındaki şarkıcının, dini o kadar ciddiye aldığı, hatta geri dönüş turu için gösterişli kostümlerini ve dans hareketlerini yumuşattığı bildiriliyor.

The Sun gazetesine konuşan bir kaynak şunları söyledi: “Yeni diniyle kendine bir yuva bulduğunu ve seçimine tamamen saygı duyan aile üyelerine bunu anlattığını hissediyor.

“Dini ve onun takipçilerini incelemek için çok zaman harcadı.”

“Janet için şehvetli dans hareketleri ve cinsel şarkı sözlerinin olduğu günler çoktan geride kaldı.”

janet jackson daughter with ex husband james debarge secret daughter rumor true

Gazete, Janet’in ‘Kırılmaz’ dünya turu şovlarını ‘Allah dilerse’ anlamına gelen ‘İnşaAllah’ diyerek bitirdiğini bile yazıyor.

Bu arada sevilen çift, bebeklerine isim vermeye şimdiden başladı.

Bir kaynak şunları söyledi: “Çok uzun zamandır bir çocuk için dua ediyordu. Zaten bebek isimlerini düşünme sürecinde.”

Başka bir kaynak, hamileliğin Love Will Never Do şarkıcısının başına gelen “en iyi şey” olduğunu ekledi.

Şöyle dediler: “Janet çok heyecanlı. Harika gidiyor. Janet kendini gerçekten güçlü hissediyor ve bebeğin geleceği için çok heyecanlı. Bunun başına gelen en iyi şeylerden biri olduğunu düşünüyor.

The Sun gazetesine konuşan bir kaynak şunları söyledi: "Yeni diniyle kendine bir yuva bulduğunu ve seçimine tamamen saygı duyan aile üyelerine bunu anlattığını hissediyor.
The Sun gazetesine konuşan bir kaynak şunları söyledi: “Yeni diniyle kendine bir yuva bulduğunu ve seçimine tamamen saygı duyan aile üyelerine bunu anlattığını hissediyor.

 

9- Dave Chappelle

Chappelle, Time Magazine’a şunları söyledi: “Ben bir Müslümanım, iyi bir Müslümanın uygulaması gerektiği gibi uygulamıyorum ama bu prensiplere inanıyorum.” Komedyen, dini inançları nedeniyle tartışmalı şovunu bıraktığı iddia ediliyor.

Komedyen Dave Chappelle İslam’ı 30 yıl önce bir pizzacıda keşfetti.

Netflix’in son dizisi My Guest Needs No Introduction’da David Letterman’la konuk oyuncu olarak yer alan komedyen, geniş kapsamlı bir röportaj için masaya oturdu. Gösteri, inancının başarılı kariyerine nasıl yön verdiğine dair nadir bir fikir verdi.

“Sadece ellerimin tutabileceği kadar değil, anlamlı, manevi bir yaşama sahip olmak istedim” dedi. “Hayatın bir anlamı olması gerektiği fikrine her zaman sahip olduğumu hissettim.”

Chappelle, Washington DC’de 17 yaşında bir çocukken yerel pizza dükkanına yaptığı ziyaretler sayesinde yüksek amacının nasıl netleştiğini hatırladı. Dikkatini çeken Müslüman personelin olumlu havasıydı.

“Pizza dükkanı evimin karşısındaydı ve orada çalışan tüm Müslüman arkadaşlardı” dedi.

“Oraya gider ve şakalar yapardım. Ayrıca doğal olarak meraklı bir adamım ve [sahibine] dini hakkında sorular sorardım. Adam bu konuda çok tutkuluydu. Çok ilgi çekiciydi. Bakış açısını beğendim. ondan.”

DAVE CHAPELLE İSLAM'I PIZZACIDA BULDU
DAVE CHAPELLE İSLAM’I PIZZACIDA BULDU

8- Dr. Oz

“The Dr Oz Show”un sunucusu Dr. Mehmet Oz, Türk ebeveynlere sahip olarak doğmuştur. Babasının sıkı takipçilerinden bir form olan Sufizm’i benimsemiştir

Cumhuriyetçilerin Pensilvanya'daki ABD Senatosu adayı Mehmet Öz, 17 Ağustos 2022 Çarşamba günü Philadelphia'daki Cumhuriyetçi Yahudi Koalisyonu etkinliğine katılıyor.
Cumhuriyetçilerin Pensilvanya’daki ABD Senatosu adayı Mehmet Öz, 17 Ağustos 2022 Çarşamba günü Philadelphia’daki Cumhuriyetçi Yahudi Koalisyonu etkinliğine katılıyor.

 

Anne babası Türkiye’den göç etmiş olan Öz, kendisini “laik bir Müslüman” olarak tanımlıyor ve İslam’ın dini yönünden çok manevi yönünün kendisine daha çok yansıdığını söylüyor.

Aynı zamanda Müslümanlar arasında siyasi bir azınlık olan Cumhuriyetçi Parti’nin de bir parçası ve 2017 yılında çoğunluğu Müslüman olan beş ülkeden ABD’ye gelen yolculara yönelik bir yasağı yürürlüğe koyarak bazı Müslümanların düşmanlığını kazanan eski Başkan Donald Trump tarafından da destekleniyor.

Beyaz Hıristiyanları seçmeye daha alışkın bir Cumhuriyetçi Parti için Oz’un dini tuhaf bir yatak arkadaşı. Bazı Müslümanlar geçmişte partiden husumet hissettiklerini ve Müslüman adayların GOP rakiplerinin saldırılarıyla karşı karşıya kaldıklarını söylüyor.

Kısa bir röportajda Öz, ABD liderliğinin Müslümanları seçebileceğini göstermesinin iyi bir şey olduğunu ve Müslümanlar için de kendilerinden birinin ABD Senatosu’na seçildiğini görmenin iyi bir şey olduğunu söyledi.

Öz, bu tür bir başarının “Amerika’da çok çalışırsanız mirasınız ne olursa olsun size değer veririz” mesajını güçlendireceğini söyledi.

Oz, GOP’un Mayıs ayındaki yedili ön seçimini o kadar dar bir yarışla kazandı ki eyalet çapında yeniden sayımı tetikledi ve şimdi 8 Kasım seçimlerinde Pensilvanya’nın vali yardımcısı Demokrat John Fetterman ile karşı karşıya geliyor. Başkanlık savaş alanı eyaletindeki yarışma, gelecek yıl Senato’nun partizan kontrolünün belirlenmesine yardımcı olabilir.

Oz, kampanya sürecinde artan enflasyonu ve silahlı şiddeti Başkan Joe Biden ve Demokrat arkadaşlarına bağlamaya çalışmak gibi GOP’un ulusal konuşma konularını takip ediyor.

Oz nadiren dinini tartışıyor ve Fetterman bu konuyu gündeme getirmiyor; bunun yerine Oz’u New Jersey’den süper zengin, dokunulmaz bir halı torbacısı olarak resmetmeye odaklanıyor.

Philadelphialı ve Sierra Leone’den gelen bir göçmen olan Algassimu Bah, eğer Müslümanlar Oz’un onlardan biri olduğunu bilmiyorlarsa, “bu aslında onun yüzündendir” dedi. “İnancından bahsetmiyor. Onu duymadık.”

Greater Pittsburgh Müslüman Toplum Merkezi’nden İmam Abdul Aziz Suraqah, caminin çoğu üyesinin muhtemelen Oz’un inancını bildiğini ancak Oz konusunda diğer adaylardan daha fazla tutkulu görünmediğini söyledi.

Philadelphia’da bir camii yöneten İmam Abdullah Pocius, oy veren Müslümanların çoğunun Öz’ün kendisini Müslüman olarak tanımladığını bildiğinden şüphe duyduğunu söyledi.

Pocius, “Ortalama bir Amerikalı Müslüman onun hakkında televizyon doktoru olması dışında hiçbir şey bilmiyor” dedi.

Öz, Amerika Birleşik Devletleri’nde Türk bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi, Hıristiyan bir Amerikalıyla evlendi ve çocuklarını Hıristiyan olarak yetiştirdi.

PBS’nin “Faces of America” ​​dizisi için 2013 yılında yapılan bir röportajda Öz, inancından bahsetti ve büyürken, kişinin Tanrı ile doğrudan bağlantısını vurgulayan mistik bir İslam biçimi olan Sufizm ile ilgilenmeye başladığını söyledi.

Oz bunu “ruhani” olarak tanımladı.

7- Muhammad Ali

Muhammad Ali, tarihteki en tanınmış boksörlerden biridir ve İslam’ı açıkça din olarak ilan eden ilk Amerikalı ünlülerden biridir. Ali’nin Sünni İslam’ı uyguladığını bilmeyenler hala vardır.

ALİ’NİN MANEVİYATI

Muhammed Ali’nin dini ve maneviyatı onun karakterini tanımladı ve dünya üzerinde bir etki yarattı.

Muhammed Ali'nin ailesi ve konuklarla birlikte çimlerin üzerinde diz çöküp dua ettiği siyah beyaz fotoğraf
Howard Bingham

ALİ’NİN DİNİ GEÇMİŞİ

Muhammed Ali’nin ebeveynleri farklı dini inançlarla büyümüştü; Cassius Clay Sr. Metodist, Odessa Clay ise Baptistti. Genç Muhammed, annesi ve erkek kardeşiyle birlikte kiliseye giderek Baptist olarak yetiştirildi. Muhammed, Altın Eldiven turnuvası için Chicago’ya gittiği 1959 yılına kadar İslam Milleti’nden bir temsilciyle karşılaşmadı. Bu karşılaşma genç boksörün dünya görüşünü sonsuza dek şekillendirecekti.

DİNİ YETİŞTİRME (1940’LAR-1950’LER)

Muhammed Ali, gençliğinde küçük kardeşi Rahaman (eski adıyla Rudolph) ile birlikte annesi tarafından Baptist olarak yetiştirildi. Odessa Clay her pazar iki oğlanı kiliseye götürürdü. Cassius Clay, Sr., Metodist olduğu için kilisede onlara katılmadı, ancak Odessa’nın iyi bir kadın ve iyi bir Baptist olduğu için çocukları kendi yolunda yetiştirmesi gerektiğini söyledi.

Genç Cassius Clay Jr., 1959’da Altın Eldiven Şampiyonası için Chicago’dayken İslam Milleti’nin bir üyesiyle karşılaştı. Siyahların gerçek dininin İslam olduğu söylendi. Bu onun ilgisini çekti çünkü gittiği kilisedeki her şeyin neden beyaz insanları temsil ediyor gibi göründüğünü sorgularken buldu. Önümüzdeki yıllarda Muhammed Ali, daha fazla bilgi edinmek için İslam Milleti’ne bağlı kuruluşlarla çok sayıda toplantıya katılacak.

İSLAM’A GEÇİŞ (1960’LAR)

1962’de Muhammed Ali ve kardeşi Rahaman, dini grubun bir başka üyesi olan Sam Saxon tarafından İslam Milleti toplantısına götürüldü. Bu toplantıda Malcolm X konuştu ve Muhammed onun sözlerini ilham verici ve kışkırtıcı buldu. Bu, Muhammed’in İslam Milleti’yle ilişkisine dair haber yayın organlarında spekülasyonlara yol açacak bir mentorluk ve dostluğun başlangıcı olacaktı.

İki yıl sonra Ali, Dünya Ağır Siklet Şampiyonu oldu, dindar bir Müslüman olduğunu ve Cassius X adını kullanacağını duyurdu.

6 Mart 1964’te Elijah Muhammed, Cassius X’e yeni bir isim verdi: Muhammed Ali.

Muhammed, mayıs ayından haziran ayına kadar atalarının kökleriyle bağlantı kurmak için Afrika’ya gitti. Mısır, Gana ve Nijerya’yı ziyaret etti ve İslam öğretisine inanan çok sayıda insanla tanıştı. Muhammed, Akra, Gana’dayken Malcolm X’le karşılaştı ve arkadaşlıklarını sona erdirdi.

Muhammed’in din değiştirdiğini duyurmasından önce, Malcolm X aynı anda ona NOI’nin yollarını öğretiyor ve gruptan ayrılma yönünde zor bir karar alıyordu. Malcolm, grubun lideri Elijah Muhammed’in evlilik dışı babası olduğu birçok çocuğun sırlarını paylaşıyordu ve onu daha fazla takip etmekten rahatsızlık duyuyordu. Elijah bunu biliyordu ve Malcolm’u NOI’den uzaklaştırdı ve topluluk önünde konuşmasını yasakladı.

Malcolm, Gana’da Muhammed Ali ile karşılaşmasından kısa bir süre sonra NOI’den ayrıldı ve Sünni İslam’ın öğretileri altında kendi organizasyonunu kurdu.

Malcolm X, 21 Şubat 1965’te suikasta kurban gitti ve sırada Muhammed Ali’nin olacağı söylentileri başladı.

Ali ayrıca Kasım 1965’te Floyd Patterson’a karşı verdiği mücadelede halk tarafından kötü adam olarak anılacaktı.

Dua eden erkeklerle dolu bir odada Muhammed Ali'nin siyah beyaz fotoğrafı
Otantik Markalar Grubu

SAVAŞA MUHALEFET (1960’LAR)

1965 yılında, ABD Ordusu’nun yetenek testi puanları standartlarını düşürmesinin ardından Muhammed Ali’nin askerlik sınıfı değiştirildi.

Şubat 1966’da, Muhammed Ali’nin Chicago, Illinois’de Ernie Terrell ile dövüşmeye hazırlanmasından bir ay önce Ali, Vietnam’a savaşmak için gitmekle hiçbir ilgisinin olmadığını belirtti ve savaşa karşı olduğunu ifade etti. Muhalefet, dövüşün eyalette yapılmasını yasaklayan Illinois Eyalet Atletizm Komisyonu’nu kızdırdı.

Muhammed, 9 Mart 1966’da Louisville’de Vicdani Ret statüsü için başvurdu ancak reddedildi.

1966’nın sonlarında Muhammed Houston, Teksas’a taşındı ve avukat Hayden C. Covington’un tavsiyesi üzerine tekrar CO statüsü için başvuruda bulundu. Bu, 1967 yılının Mart ayında bir kez daha reddedildi.

Muhammed, 28 Nisan 1967’de Vietnam seçmelerini resmen reddetti ve derhal unvanları ve boks lisansları elinden alındı.

4 Haziran 1967’de Ali, Cleveland, Ohio’da Jim Brown, Kareem Abdul-Jabbar (daha sonra Lew Alcindor) ve Bill Russell gibi önemli Siyah sporcularla buluştu. Grup, Ali’nin taslağı reddetmesini kamuoyu önünde desteklemeye karar verir.

Muhammed, 20 Haziran 1967’de askerlikten kaçmaktan suçlu bulundu ve beş yıl hapis cezasına çarptırıldı. Ayrıca 10.000 dolar para cezası ödemesine de karar verildi. Muhammed ve hukuk ekibi derhal temyiz başvurusunda bulunur ve kefaleti ödenir; böylece hapis cezasından kurtulur.

1967’den 1970’e kadar Muhammed, kolejlerde ve diğer kurumlarda ırk ilişkileri, İslam ve Vietnam Savaşı hakkında konuşmak için Amerika Birleşik Devletleri’ni gezdi.

Muhammed Ali'nin birkaç Müslüman erkekle birlikte dua ederken çekilmiş siyah beyaz fotoğrafı
İlişkili basın

SAVUNUCULUK VE EYLEM (1970’LER)

Muhammed Ali, ABD’nin Vietnam Savaşı hakkındaki görüşünü değiştirdiği bir dönemde, 1970 yılının Ekim ayında boksa geri döndü.

Vietnam taslağını reddetmesinin üzerinden dört yıldan fazla süre geçtikten sonra, Muhammed’in askerlikten kaçma mahkumiyeti 28 Haziran 1971’de bozuldu.

Muhammed Ocak 1972’de Hac için Mekke’yi ziyaret etti.

Mart 1974’te Muhammed, Güney Lübnan’daki bir mülteci kampını ziyaret ederek ve Filistinliler adına konuşarak Filistin’e desteğini gösterdi.

Ali’nin ağır sıklet unvanını geri almak için George Foreman’a karşı yaptığı ünlü “Rumble in the Jungle” maçı 30 Ekim 1974’te gerçekleşti ve Siyahların büyüklüğünün ve gururunun bir kutlaması olarak gösterildi.

25 Şubat 1975’te Elijah Muhammed öldü ve oğlu Warith Deen Mohammad, İslam Milleti dini grubunun başına geçti. Warith, grubun gidişatını, Muhammed Ali’nin de dönüştüğü Sünni İslam’ı incelemek üzere değiştirir.

Muhammed Ali'nin açık havada çardakta diz çöküp dua ederken çekilmiş renkli fotoğrafı
Sam Upshaw/Courier-Journal

BARIŞA BAĞLILIK (1980’LER-2010’LAR)

Muhammed Ali ikinci Hac ziyaretini 1988’de Mekke’ye yaptı.

2001 yılında, 11 Eylül saldırılarından dokuz gün sonra, Muhammed New York’u ziyaret etti ve Amerikalılara saldırıların inanç adına değil, nefret adına yapıldığını hatırlattı ve Müslümanların şiddete inanmadığını belirtti.

“İslam barış dinidir. İslam terörü veya insanların öldürülmesini teşvik etmez.” – Muhammed Ali
Muhammed, 2006 yılında Dünya Ekonomik Forumu 100 Lider Konseyi tarafından İslam’ı teşvik ettiği için ödüllendirildi.

2015 yılında Paris ve Kaliforniya’da İslam adına yapılan terör saldırılarının ardından Muhammed, İslami Cihatçıların radikal gündemini kınayan son kamuoyu açıklamalarından birini yaptı.

6- Ellen Burstyn

Emmy ödüllü aktris Burstyn, Sufi İslam’ı takip etmektedir. Bu, neden mütevaziliğini korumak için bir burka giymemesini açıklar.

Ellen Burstyn’in din değiştirmiş bir Müslüman olduğunu biliyor muydunuz? Ellen Burstyn, “The Exorcist” ve “Requiem for a Dream” gibi filmlerdeki rolleriyle tanınan ve son olarak eleştirmenlerce beğenilen dizide Claire Underwood’un annesini canlandıran Üçlü Oyunculuk Tacı ödülünü kazanan birkaç oyuncudan biri. “Kartlar Evi.” Burstyn Katolik olarak yetiştirildi, ancak otuzlu yaşlarının ortasında İslam’a geçti. Tasavvuf öğretmeni Pir VILAYAT INAYAT KHAN’ın vesayeti altında kendisine manevi isim verildi

13 Celebrities You Didn't know Were Muslim - MVSLIM

5- Ice Cube

Rapçi-oyuncu, dini inançlarını açıkça ifade etmiştir, ancak “hafif” bir Müslüman olduğunu iddia etmektedir ve sıkı bir şekilde uygulamamaktadır. Aslında, İslam’ın sıkı bir şekilde onaylamamasına rağmen, uyuşturucu veya alkol kullanmayı bırakmayı planlamamaktadır.

Ice Cube’un Elijah Muhammed ve Siyahi İslam’ın Öğretileri Hakkında Söylediği 5 Şey

O’Shea Jackson doğumlu hip-hop sanatçısı Ice Cube, solo müzik ve Hollywood filmlerine yönelmeden önce 1990’larda gangster rap grubu NWA’da öne çıktı. Tek başına gittikten sonra İslam’a geçti ve kendisi inkar etse de büyük ölçüde İslam Ümmeti’ne katıldığı düşünülüyordu.

Ice Cube camiye gitmediği veya İslam’ın ritüellerini takip etmediği için kendisini ” doğal bir Müslüman ” olarak tanımlıyor.

Siyasi ve düzen karşıtı açıklamalar yapmasıyla tanınan Cube, İslam Milleti ile bağlarını kestiğini söylüyor.

İşte Cube’un İslam Milleti lideri Elijah Muhammad ve Siyahi İslam’ın yıllar içindeki öğretileri hakkında söylediği beş şey:

Ice Cube Siyah İslam
Ice Cube’un Elijah Muhammed ve Siyah İslam’ın Öğretileri Hakkında Söylediği 5 Şey. Ice Cube, 14 Ekim 2017 Cumartesi günü Austin, Teksas’ta Zilker Park’ta düzenlenen Austin City Limits Müzik Festivali’nde sahne alacak. (Fotoğraf: Amy Harris/Invision/AP)

Doğuştan Müslüman

“Ben hiçbir zaman İslam Milleti’nde olmadım… Yani, ben doğal bir Müslümanım, çünkü sadece ben ve Tanrı varım. Bilirsiniz, camiye gitmek, ritüel ve gelenek bana göre değil. Yani ben bunu yapmıyorum” dedi Şubat 2000’de The Guardian’a verdiği bir röportajda.

4- Mike Tyson

Ünlü emekli boksör, tecavüz suçundan hüküm giyerken İslam’a dönüştüğünü açıkça belirtti. Tyson, hapishaneden sonra hayatında İslam’ın etkisi olduğunu açıkça kabul etti.

Born Christian Later Converted to Muslim, Mike Tyson Reveals Real Reason Why He Chose Islam While Serving His Prison SentenceHristiyan Doğduktan Sonra Müslüman Olan Mike Tyson, Hapis Cezasını Çekerken İslam’ı Seçmesinin Gerçek Sebebini Açıkladı

Bir zamanların tartışmasız ağır sıklet şampiyonu Mike Tyson , ruhsal yolculuğunu anlatıyor. Patrick Bet-David’in sunuculuğunu yaptığı PBD Podcast’indebeklenmedik bir konu ortaya çıktı. Boks, şöhret ya da tartışmayla ilgili değildi. Bunun yerine, Tyson’ın İslam’a geçmesiyle ilgiliydi. Seyircilerden gelen bir soru Tyson’ın kalbine nadiren görülen bir kapıyı açtı.

Tevazu ve iç gözlemin bir karışımı olan tepkisi, geçmişteki kişiliğiyle keskin bir tezat oluşturuyor. Ringlerdeki gaddarlığıyla tanınan Tyson, artık ibadetten ve iyilikten söz ediyor. Tyson’ın kendine tapmaktan daha yüksek bir gücü benimsemeye kadar olan yolculuğu, eldivenlerin arkasındaki adama dair algılarımızı zorluyor.

Demir Mike yumuşak Mike Tyson’a dönüştüğünde..

Hıristiyan bir evde büyüyen Tyson, hapishanedeyken kendini hayatını değiştirecek bir geçişin ortasında buldu. Orada, bir hapishane hücresinin sınırları içinde İslam’ı benimsedi; bu onun kimliğini ve hayata bakış açısını yeniden şekillendirdi.

 

3- T-Pain

Rapçi-dönüşen-şarkıcı ve yapımcı T-Pain, dindar bir Müslüman. İslam’ın müslüman olmayanlarla evlenme konusundaki katı kurallarına rağmen, sanatçı bir Hristiyan kadınla evlendi, bu da İslam’da zina olarak kabul edilir ve ölüm cezasıyla cezalandırılır.

Profesyonel olarak T-Pain olarak bilinen Faheem Rashad Najm, Spotify’da aylık 6 milyondan fazla dinleyicisi olan Müslüman-Amerikalı bir şarkıcı/rapçidir. Sanatçı, Müslüman bir evde büyümüş ancak inancı hakkında kamuya açık bir şekilde konuşmuyor ve saygın bir şekilde özel hayatını gizli tutmayı tercih ediyor. Nappy Boy Entertainment’ın kurucusunun son çalışması, yayınlanmamış tüm müziklerini içeren 2018 mixtape’i “Everything Must Go”yu içeriyor.

Fotoğraf Billboard'un izniyle
Photo courtesy of Billboard

2- Akon

Kayıt sanatçısı ve yapımcı olan Akon, Senegal’de İslam’ı uygulayarak büyüdü. Müslüman kültür ve dininin bir parçası olarak, Akon birden fazla eşi olduğunu itiraf etti ve bir kadının hiçbir erkeği tatmin edemeyeceğini belirtti.

AKON, BAŞARININ SIRIRININ MÜSLÜMAN İNANCI OLDUĞUNU AÇIKLADI

“Rab yüzüme gülmüyorsa başarılı değilim”

Akon’a göre Akon alışılmadık bir süperstar. Billboard  Hot 100 listesinin zirvesinde yer alan başka hiçbir kişinin, Aliaune Damala Bouga Time Puru Nacka Lu Lu Lu Badara Akon Thiam gibi bir isme sahip, St. Louis doğumlu bir Senegalli olma ihtimalinin yüksek olmadığına bahse giriyor  .

Kariyerinin ilk yılları yarı belirsizlik içinde, diğer rapçiler için plak yazıp prodüktörlük yaparak geçti. Ancak 2019’dayız ve Akon herkesin tanıdığı bir isim haline geldi. 2000’lerin nostaljik şarkılarını saç fırçanıza düzenli olarak söylemeseniz bile, muhtemelen onun Afrika’daki insani misyonlarına aşina olabilirsiniz.

Bu haftanın başlarında hayranlara Akon’un başarısının sırrı açıklandı.

Dans pistini bir kenara bırakan Akon, Sharjah Girişimcilik Festivali’nde sahneye çıktı ve “araba hırsızından pop yıldızı ve girişimciye” olan yolculuğunu 2.000 kişinin katılımıyla izledi.

“Zanaatınızı her zaman mükemmelleştirin” diye açıkladı. Ancak şunu da ekledi: “Bazen bazı şeyler siz istemediğinizde ve Tanrı olmasını istediğinde gerçekleşir. Ve bence bu, girişimcilerin göz ardı ettiği bir yön; hedefinizin manevi tarafı veya başarınızın manevi tarafı.”

“Bu size şu soruyu sormanıza neden oluyor: Başarı nedir? Şöhret mi yoksa servet mi? Bu sizin için başarının ne anlama geldiğini ölçüyor mu? Yoksa inanç mı?” diye sordu. “Benim için gerçek başarı inançtır. Eğer Tanrı yüzüme gülmüyorsa başarılı olamam. Bankada bir milyar dolarım olsa bile umurumda değil. Zaten bankada duran bir milyar dolarım varsa benim ne yararım var ki?”

71086062 239924506983965 3294183360348139254 n
Photo Source Graziamagazine

1- Shaquille O’Neal

Emekli profesyonel basketbolcu ve şu anda “Inside the NBA” adlı spor analiz programında yer alan Shaquille O’Neal, Müslüman inancını doğruladı ve ayrıca Mekke, Suudi Arabistan’a hac yapacağını da söz verdi.

Shaquille O’Neal, Müslüman isminin ardındaki dokunaklı hikayeyi açıkladığında: “Neden bana Shaquille adını verdin?

‘Ailemizde Brian’lar, Kenny’ler, Mike’lar ve Greg’ler var, neden bana Shaquille adını verdiniz?’ dedim. ve dedi ki, ‘Sana bir anlamı olan bir isim vermek istedim.’ Adım Shaquille Raushaun O’Neal, Shaquille İslami bir isim, ‘küçük’ anlamına geliyor, Raushaun ‘savaşçı’ anlamına geliyor. ‘Sen benim küçük savaşçım, seninle savaştım, senin için savaştım’ dedi.

“Bana, iki yaşındaki bir çocuk olarak iki yaşındaki bir çocuğa göre çok fazla büyük olduğumu anlatan bir hikaye anlattı. Yani tabii ki üç yaş ve altındaki çocuklar otobüse bedava biniyor. Bu yüzden beni yukarıya sürüklerdi. otobüs ve adam ‘Hey, fazladan para ödemelisin’ dedi ve annem de ‘Hayır, o sadece iki yaşında’ derdi, bu yüzden bir keresinde onun bir otobüs şoförüyle yumruk yumruğa kavga ettiğini gördüm.”

Shaquille O’Neal’ın inancı ve dini bağlılığı

Shaquille O’Neal her dine mensub olduğunu belirtirken İslam Milleti lideri Louis Farrakhan ile ilişkisi eleştirilere hedef oldu. Yao Ming ile ilgili ırkçı sözleri nedeniyle eleştirildikten kısa bir süre sonra Shaq’ın tartışmalı NOI lideriyle olan ilişkisi ona birçok eleştiri getirdi.

Farrakhan’ın O’Neal’in düğününe katıldığı bildirildi, bu da birçok kişinin O’Neal’in neden bölünmeyi teşvik eden biriyle ilişki kurduğunu merak etmesine yol açtı. Yao Ming’e yönelik tartışmalı yorumlarına değindikten sonra O’Neal, Farrakhan’ı Beverley Hills’teki düğününe davet etmekten bahsetti.

Shaquille O'Neal (Kansas Takımlararası Hücum)
Shaquille O’Neal (Kansas Takımlararası Hücum)

Şaşırtıcı bir şekilde, NBA efsanesi kendisini bu kutuplaştırıcı figürle ilişkilendirdiği için özür dilemedi. LA Times’a verdiği röportajda Farrakhan dahil kimseyi yargılamadığını söyledi. Aynı zamanda NOI Bakanı’nın inandığı her şeye katılmadığını ima ediyor gibiydi.

“Kendinizi, kim olduğunuzu ve ne olduğunuzu bildiğiniz zaman bazı şeyler hakkında endişelenmezsiniz. Bunun yüzünden uykularımı kaçırmayacağım… Umarım insanlar beni inançlarım hakkında düşündüklerine göre yargılamazlar.

“Yaşadığımız dünyada imtihanlar ve sıkıntılar var. Devam ediyoruz. Şu anda neye inandığımın hiçbir önemi yok. Benim görüşlerim benim görüşlerimdir.”

ABD F1 Grand Prix'si

gettyimages 1130773159
NATHAN CONGLETON/NBCU PHOTO BANK/NBCUNIVERSAL VIA GETTY IMAGES VIA GETTY IMAGES

Diyar21 News 

[psac_post_slider]